Winter Olympic Sport (Local Time) Schedule - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Winter Olympic Sport (Local Time) Schedule

    processing...

    NEWSLETTERS

    Subject to change
    All Times LOCAL
    ALPINE SKIING
    Sunday, Feb. 11

    Men's Downhill, 11 a.m.

    Monday, Feb. 12

    Women's Giant Slalom, 10:15 a.m.

    Women's Giant Slalom, 1:30 p.m.

    Tuesday, Feb. 13

    Men's Combined, 11 a.m.

    Men's Combined, 2:30 p.m.

    Wednesday, Feb. 14

    Women's Slalom, 10 a.m.

    Women's Slalom, 1:45 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Men's Super G, 11 a.m.

    Saturday, Feb. 17

    Women's Super G, 11 a.m.

    Sunday, Feb. 18

    Men's Giant Slalom, 10:15 a.m.

    Men's Giant Slalom, 1:30 p.m.

    Wednesday, Feb. 21

    Women's Downhill, 11 a.m.

    Thursday, Feb. 22

    Men's Slalom, 10 a.m.

    Men's Slalom, 1:15 p.m.

    Friday, Feb. 23

    Women's Combined, 11 a.m.

    Women's Combined, 2 p.m.

    Saturday, Feb. 24

    Team Event, 11 a.m.

    ___

    BIATHLON
    Saturday, Feb. 10

    Women's 7.5km, 8:15 p.m.

    Sunday, Feb. 11

    Men's 10km, 8:15 p.m.

    Monday, Feb. 12

    Women's 10km Pursuit, 7:10 p.m.

    Men's 12.5km Pursuit, 9 p.m.

    Wednesday, Feb. 14

    Women's 15km, 8:05 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Men's 20km, 8 p.m.

    Saturday, Feb. 17

    Women's 12.5km Mass Start, 8:15 p.m.

    Sunday, Feb. 18

    Men's 15km Mass Start, 8:15 p.m.

    Tuesday, Feb. 20

    Mixed Relay, 8:15 p.m.

    Thursday, Feb. 22

    Women's 4x6km Relay, 8:15 p.m.

    Friday, Feb. 23

    Men's 4x7.5km Relay, 8:15 p.m.

    ___

    BOBSLED
    Sunday, Feb. 18

    Men's Two-Man Heat 1, 8:05 p.m.

    Men's Two-Man Heat 2

    Monday, Feb. 19

    Men's Two-Man Heat 3, 8:15 p.m.

    Men's Two-Man Heat 4

    Tuesday, Feb. 20

    Women's Two-Man Heat 1, 8:50 p.m.

    Women's Two-Man Heat 2

    Wednesday, Feb. 21

    Women's Two-Man Heat 3, 8:40 p.m.

    Women's Two-Man Heat 4

    Saturday, Feb. 24

    Men's Four-Man Heat 1, 9:30 a.m.

    Men's Four-Man Heat 2

    Sunday, Feb. 25

    Men's Four-Man Heat 3, 9:30 a.m.

    Men's Four-Man Heat 4

    ___

    CROSS-COUNTRY SKIING
    Saturday, Feb. 10

    Women's 7.5km/7.5km Skiathlon, 4:15 p.m.

    Sunday, Feb. 11

    Men's 15km/15km Skiathlon, 3:15 p.m.

    Tuesday, Feb. 13

    Men's Sprint Classic, 5:30 p.m.

    Women's Sprint Classic, 8 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Women's 10km Freestyle, 3:30 p.m.

    Friday, Feb. 16

    Men's 15km Freestyle, 3 p.m.

    Saturday, Feb. 17

    Women's 4x5km Relay, 7 p.m.

    Sunday, Feb. 18

    Men's 4x10km Relay, 3:15 p.m.

    Wednesday, Feb. 21

    Women's Team Sprint, 5 p.m.

    Men's Team Sprint, 7 p.m.

    Saturday, Feb. 24

    Women's 30km Mass Start Classic, 3:15 p.m.

    Sunday, Feb. 25

    Men's 50km Mass Start Classic, 1:30 p.m.

    ___

    CURLING
    Thursday, Feb. 8
    Mixed Doubles

    United States vs. Russia, 9 a.m.

    Canada vs. Norway, 9 a.m.

    South Korea vs. Finland, 9 a.m.

    China vs. Switzerland, 9 a.m.

    Finland vs. Switzerland, 8 p.m.

    South Korea vs. China, 8 p.m.

    Russia vs. Norway, 8 p.m.

    United States vs. Canada, 8 p.m.

    Friday, Feb. 9
    Mixed Doubles

    South Korea vs. Norway, 8:30 a.m.

    United States vs. Switzerland, 8:30 a.m.

    China vs. Canada, 8:30 a.m.

    Russia vs. Finland, 8:30 a.m.

    Canada vs. Finland, 1:30 p.m.

    China vs. Russia, 1:30 p.m.

    United States vs. South Korea, 1:30 p.m.

    Switzerland vs. Norway, 1:30 p.m.

    Saturday, Feb. 10
    Mixed Doubles

    China vs. United States, 9 a.m.

    Norway vs. Finland, 9 a.m.

    Canada vs. Switzerland, 9 a.m.

    South Korea vs. Russia, 9 a.m.

    Russia vs. Canada, 8 p.m.

    Switzerland vs. South Korea, 8 p.m.

    Norway vs. United States, 8 p.m.

    Finland vs. China, 8 p.m.

    Sunday, Feb. 11
    Mixed Doubles

    Norway vs. China, 9 a.m.

    Finland vs. United States, 9 a.m.

    Switzerland vs. Russia, 9 a.m.

    Canada vs. South Korea, 9 a.m.

    Mixed Doubles Tiebreaker (if required), 8 p.m.

    Monday, Feb. 12

    Mixed Doubles Semifinal, 9 a.m.

    Mixed Doubles Semifinal, 8 p.m.

    Tuesday, Feb. 13

    Mixed Doubles Bronze Medal, 9 a.m.

    Mixed Doubles Gold Medal, 8 p.m.

    Wednesday, Feb. 14
    Men

    Denmark vs. Sweden, 9:05 a.m.

    Canada vs. Italy, 9:05 a.m.

    South Korea vs. United States, 9:05 a.m.

    Switzerland vs. Britain, 9:05 a.m.

    Women

    Japan vs. United States, 2:05 p.m.

    OA Russia vs. Britain, 2:05 p.m.

    Denmark vs. Sweden, 2:05 p.m.

    Switzerland vs. China, 2:05 p.m.

    Men

    Canada vs. Britain, 8:05 p.m.

    South Korea vs. Sweden, 8:05 p.m.

    Switzerland vs. Italy, 8:05 p.m.

    Norway vs. Japan, 8:05 p.m.

    Thursday, Feb. 15
    Women

    Canada vs. South Korea, 9:05 a.m.

    Denmark vs. Japan, 9:05 a.m.

    China vs. OA Russia, 9:05 a.m.

    Britain vs. United States, 9:05 a.m.

    Men

    United States vs. Italy, 2:05 p.m.

    Norway vs. Canada, 2:05 p.m.

    Britain vs. Japan, 2:05 p.m.

    Denmark vs. Switzerland, 2:05 p.m.

    Women

    China vs. Britain, 8:05 p.m.

    Canada vs. Sweden, 8:05 p.m.

    United States vs. Switzerland, 8:05 p.m.

    South Korea vs. Japan, 8:05 p.m.

    Friday, Feb. 16
    Men

    Italy vs. Denmark, 9:05 a.m.

    Norway vs. South Korea, 9:05 a.m.

    Sweden vs. United States, 9:05 a.m.

    Women

    Denmark vs. Canada, 2:05 p.m.

    South Korea vs. Switzerland, 2:05 p.m.

    Sweden vs. OA Russia, 2:05 p.m.

    Men

    Japan vs. Switzerland, 8:05 p.m.

    Sweden vs. Britain, 8:05 p.m.

    Denmark vs. United States, 8:05 p.m.

    Canada vs. South Korea, 8:05 p.m.

    Saturday, Feb. 17
    Women

    Switzerland vs. Sweden, 9:05 a.m.

    OA Russia vs. United States, 9:05 a.m.

    Japan vs. China, 9:05 a.m.

    Denmark vs. Britain, 9:05 a.m.

    Men

    South Korea vs. Britain, 2:05 p.m.

    Switzerland vs. Norway, 2:05 p.m.

    Canada vs. Sweden, 2:05 p.m.

    Japan vs. Italy, 2:05 p.m.

    Women

    OA Russia vs. Japan, 8:05 p.m.

    China vs. Denmark, 8:05 p.m.

    South Korea vs. Britain, 8:05 p.m.

    United States vs. Canada, 8:05 p.m.

    Sunday, Feb. 18
    Men

    Norway vs. Denmark, 9:05 a.m.

    United States vs. Japan, 9:05 a.m.

    Switzerland vs. Canada, 9:05 a.m.

    Women

    Britain vs. Sweden, 2:05 p.m.

    Canada vs. Switzerland, 2:05 p.m.

    China vs. South Korea, 2:05 p.m.

    Men

    Sweden vs. Japan, 8:05 p.m.

    Denmark vs. South Korea, 8:05 p.m.

    Italy vs. Britain, 8:05 p.m.

    United States vs. Norway, 8:05 p.m.

    Monday, Feb. 19
    Women

    United States vs. Denmark, 9:05 a.m.

    Japan vs. Canada, 9:05 a.m.

    Sweden vs. South Korea, 9:05 a.m.

    OA Russia vs. Switzerland, 9:05 a.m.

    Men

    Italy vs. South Korea, 2:05 p.m.

    Sweden vs. Switzerland, 2:05 p.m.

    United States vs. Canada, 2:05 p.m.

    Britain vs. Denmark, 2:05 p.m.

    Women

    Britain vs. Switzerland, 8:05 p.m.

    Denmark vs. OA Russia, 8:05 p.m.

    China vs. United States, 8:05 p.m.

    Japan vs. Sweden, 8:05 p.m.

    Tuesday, Feb. 20
    Men

    Britain vs. Norway, 9:05 a.m.

    Japan vs. Canada, 9:05 a.m.

    South Korea vs. Switzerland, 9:05 a.m.

    Italy vs. Sweden, 9:05 a.m.

    Women

    Canada vs. China, 2:05 p.m.

    United States vs. South Korea, 2:05 p.m.

    Britain vs. Japan, 2:05 p.m.

    Men

    Switzerland vs. United States, 8:05 p.m.

    Norway vs. Italy, 8:05 p.m.

    Japan vs. Denmark, 8:05 p.m.

    Wednesday, Feb. 21
    Women

    South Korea vs. OA Russia, 9:05 a.m.

    Sweden vs. China, 9:05 a.m.

    Switzerland vs. Denmark, 9:05 a.m.

    Canada vs. Britain, 9:05 a.m.

    Men

    Denmark vs. Canada, 2:05 p.m.

    Britain vs. United States, 2:05 p.m.

    Sweden vs. Norway, 2:05 p.m.

    South Korea vs. Japan, 2:05 p.m.

    Women

    Sweden vs. United States, 8:05 p.m.

    Switzerland vs. Japan, 8:05 p.m.

    OA Russia vs. Canada, 8:05 p.m.

    South Korea vs. Denmark, 8:05 p.m.

    Thursday, Feb. 22

    Men's Tiebreaker, 8:30 a.m.

    Women's Tiebreaker, 8:30 a.m.

    Men's Semifinals, 8 p.m.

    Friday, Feb. 23

    Men's Bronze Medal, 1:35 a.m.

    Women's Semifinals, 8:05 p.m.

    Saturday, Feb. 24

    Men's Gold Medal, 1:35 p.m.

    Women's Bronze Medal, 8:05 p.m.

    Sunday, Feb. 25

    Women's Gold Medal, 9:05 a.m.

    ___

    FIGURE SKATING
    Friday, Feb. 9

    Team Event, 10 a.m.

    Men's Short Program

    Pairs Short Program

    Sunday, Feb. 11

    Team Event, 10 a.m.

    Ice Dance Short Program

    Women's Short Program

    Pairs Free Skate

    Monday, Feb. 12

    Team Event, 10 a.m.

    Men's Free Skate

    Women's Free Skate

    Ice Dance Free Skate

    Wednesday, Feb. 14

    Pairs Short Program, 10 a.m.

    Thursday, Feb. 15

    Pairs Free Skate, 10:30 a.m.

    Friday, Feb. 16

    Men's Short Program, 10 a.m.

    Saturday, Feb. 17

    Men's Free Skate, 10 a.m.

    Monday, Feb. 19

    Ice Dance Short Program, 10 a.m.

    Tuesday, Feb. 20

    Ice Dance Free Skate, 10 a.m.

    Wednesday, Feb. 21

    Women's Short Program, 10 a.m.

    Friday, Feb. 23

    Women's Free Skate, 10 a.m.

    Sunday, Feb. 25

    Gala Exhibition, 9:30 a.m.

    ___

    FREESTYLE SKIING
    Friday, Feb. 9

    Women's Moguls Qualifications, 10 a.m.

    Men's Moguls Qualifications, 11:45 a.m.

    Sunday, Feb. 11

    Women's Moguls, 7:30 p.m.

    Women's Moguls, 9 p.m.

    Monday, Feb. 12

    Men's Moguls, 7:30 p.m.

    Men's Moguls, 9 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Women's Aerials Qualifications, 8 p.m.

    Friday, Feb. 16

    Women's Aerials Finals, 8 p.m.

    Saturday, Feb. 17

    Women's Slopestyle Qualifications, 9:30 a.m.

    Women's Slopestyle Finals, 12:30 p.m.

    Men's Aerials Qualifications, 8 p.m.

    Sunday, Feb. 18

    Men's Slopestyle Qualifications, 10 a.m.

    Men's Slopestyle Finals, 1:15 p.m.

    Men's Aerials Finals, 8 p.m.

    Monday, Feb. 19

    Women's Halfpipe Qualifications, 10 a.m.

    Tuesday, Feb. 20

    Women's Halfpipe Finals, 10:30 a.m.

    Men's Halfpipe Qualifications, 1 p.m.

    Wednesday, Feb. 21

    Men's Ski Cross Seeding Round, 11:30 a.m.

    Men's Ski Cross Finals, 1:15 p.m.

    Thursday, Feb. 22

    Men's Halfpipe Finals, 11:30 a.m.

    Friday, Feb. 23

    Women's Ski Cross Seeding Round, 11:30 a.m.

    Women's Ski Cross Finals, 1:15 p.m.

    ___

    ICE HOCKEY
    Saturday, Feb. 10
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Japan vs. Sweden, 4:30 p.m.

    Switzerland vs. South Korea, 9 p.m.

    Sunday, Feb. 11
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Finland vs. United States, 4:30 p.m.

    Canada vs. Russia, 9 p.m.

    Monday, Feb. 12
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Switzerland vs. Japan, 4:30 p.m.

    Sweden vs. South Korea, 9 p.m.

    Tuesday, Feb. 13
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Canada vs. Finland, 4:30 p.m.

    United States vs. Russia, 9 p.m.

    Wednesday, Feb. 14
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Sweden vs. Switzerland, Noon

    South Korea vs. Japan, 4:30 p.m.

    Men

    United States vs. Slovenia, 9 p.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Slovakia vs. Russia, 9 p.m.

    Thursday, Feb. 15
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    United States vs. Canada, Noon

    Russia vs. Finland, 4:30 p.m.

    Men
    At Gangneung Hockey Centre

    Finland vs. Germany, Noon

    Norway vs. Sweden, 4:30 p.m.

    Czech Republic vs. South Korea, 9 p.m.

    At Kwandong Hockey Centre

    Switzerland vs. Canada, 9 p.m.

    Friday, Feb. 16
    At Gangneung Hockey Centre

    United States vs. Slovakia, Noon

    Russia vs. Slovenia, 4:30 p.m.

    Finland vs. Norway, 9 p.m.

    At Kwandong Hockey Centre

    Sweden vs. Germany, 9 p.m.

    Saturday, Feb. 17
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Quarterfinals, Noon

    Quarterfinals, 4:30 p.m.

    Men

    Slovenia vs. Slovakia, 9 p.m.

    At Gangneung Hockey Centre
    Men

    Canada vs. Czech Republic, Noon

    South Korea vs. Switzerland, 4:30 p.m.

    Russia vs. United States, 9 p.m.

    Sunday, Feb. 18
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Classification, Noon

    Classification, 4:30 p.m.

    Men

    Sweden vs. Finland, 9 p.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Germany vs. Norway, Noon

    Czech Republic vs. Switzerland, 4:30 p.m.

    Canada vs. South Korea, 9 p.m.

    Monday, Feb. 19
    At Gangneung Hockey Centre

    Women's Semifinal, 4:30 p.m.

    Women's Semifinal, 9 p.m.

    Tuesday, Feb. 20
    At Kwandong Hockey Centre

    Women's Qualification Playoff, Noon

    Women's Qualification Playoff, 4:30 p.m.

    Men's Qualification Playoff, 9 p.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Qualification Playoff, Noon

    Men's Qualification Playoff, 4:30 p.m.

    Men's Qualification Playoff, 9 p.m.

    Wednesday, Feb. 21
    At Kwandong Hockey Centre

    Men's Quarterfinal, 9 p.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Quarterfinal, Noon

    Men's Quarterfinal, 4:30 p.m.

    Men's Quarterfinal, 9 p.m.

    Thursday, Feb. 22
    At Gangneung Hockey Centre

    Women's Bronze Medal, 4:30 p.m.

    Women's Gold Medal, 9 p.m.

    Friday, Feb. 23
    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Semifinal, 4:30 p.m.

    Men's Semifinal, 9 p.m.

    Saturday, Feb. 24
    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Bronze Medal, 9 p.m.

    Sunday, Feb. 25
    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Gold Medal, 3 p.m.

    ___

    LUGE
    Saturday, Feb. 10

    Men's Singles Heat 1, 7:10 p.m.

    Men's Singles Heat 2

    Sunday, Feb. 11

    Men's Singles Heat 3, 6:50 p.m.

    Men's Singles Heat 4

    Monday, Feb. 12

    Women's Singles Heat 1, 7:50 p.m.

    Women's Singles Heat 2

    Tuesday, Feb. 13

    Women's Singles Heat 3, 7:30 p.m.

    Women's Singles Heat 4

    Wednesday, Feb. 14

    Men's Doubles Heat 1, 8:20 p.m.

    Men's Doubles Heat 2

    Thursday, Feb. 15

    Team Relay, 9:30 p.m.

    ___

    NORDIC COMBINED
    Wednesday, Feb. 14

    Men's Jumping (Normal Hill), 3 p.m.

    Men's 10km Race, 5:45 p.m.

    Tuesday, Feb. 20

    Men's Jumping (Large Hill), 7 p.m.

    Men's 10km Race, 9:45 p.m.

    Thursday, Feb. 22

    Men's Team (Large Hill), 4:30 p.m.

    Men's 4x5km Race, 7:20 p.m.

    ___

    SHORT TRACK SPEEDSKATING
    Saturday, Feb. 10

    Men's 1500 Final, 7 p.m.

    Women's 500 Qualification

    Women's 3000 Relay Qualification

    Tuesday, Feb. 13

    Women's 500 Final, 7 p.m.

    Men's 1000 Qualification

    Men's 5000 Relay Qualification

    Saturday, Feb. 17

    Women's 1500 Final, 7 p.m.

    Men's 1000 Final

    Tuesday, Feb. 20

    Women's 1000 Qualification, 7 p.m.

    Men's 500 Qualification

    Women's 3000 Relay Final

    Thursday, Feb. 22

    Men's 500 Final, 7 p.m.

    Women's 1000 Final

    Men's 5000 Relay Final

    ___

    SKELETON
    Thursday, Feb. 15

    Women's Heat 1, 10 a.m.

    Women's Heat 2

    Friday, Feb. 16

    Women's Heat 3, 9:30 a.m.

    Women's Heat 4

    Men's Heat 1, 8:20 p.m.

    Men's Heat 2

    Saturday, Feb. 17

    Men's Heat 3, 8:20 p.m.

    Men's Heat 4

    ___

    SKI JUMPING
    Thursday, Feb. 8

    Men's Normal Hill Qualification, 9:30 p.m.

    Saturday, Feb. 10

    Men's Normal Hill (medal), 9:35 p.m.

    Monday, Feb. 12

    Women's Normal Hill (medal), 9:50 p.m.

    Friday, Feb. 16

    Men's Large Hill Qualification, 9:30 p.m.

    Saturday, Feb. 17

    Men's Large Hill (medal), 9:30 p.m.

    Monday, Feb. 19

    Team Event Large Hill, 9:30 p.m.

    ___

    SNOWBOARD
    Saturday, Feb. 10

    Men's Slopestyle Qualification, 10 a.m.

    Sunday, Feb. 11

    Men's Slopestyle Finals, 10 a.m.

    Women's Slopestyle Qualification, 12:45 p.m.

    Monday, Feb. 12

    Women's Slopestyle Finals, 10 a.m.

    Women's Halfpipe Qualification, 1:30 p.m.

    Tuesday, Feb. 13

    Women's Halfpipe Finals, 11 a.m.

    Men's Halfpipe Qualification, 2 p.m.

    Wednesday, Feb. 14

    Men's Halfpipe Finals, 10:30 a.m.

    Thursday, Feb. 15

    Men's Snowboard Cross Seeding Round, 10 a.m.

    Men's Snowboard Cross Finals, 12:30 p.m.

    Friday, Feb. 16

    Women's Snowboard Cross Seeding Round, 10 a.m.

    Women's Snowboard Cross Finals, 12:15 p.m.

    Monday, Feb. 19

    Women's Big Air Qualifications, 9:30 a.m.

    Wednesday, Feb. 21

    Men's Big Air Qualifications, 9:30 a.m.

    Thursday, Feb. 22

    Men's Parallel Giant Slalom Qualifications, Noon

    Women's Parallel Giant Slalom Qualifications, Noon

    Friday, Feb. 23

    Women's Big Air, 10 a.m.

    Saturday, Feb. 24

    Men's Big Air, 10 a.m.

    Men's Parallel Giant Slalom Finals, Noon

    Women's Parallel Giant Slalom Finals, Noon

    ___

    SPEEDSKATING
    Saturday, Feb. 10

    Women's 3000, 8 p.m.

    Sunday, Feb. 11

    Men's 5000, 4 p.m.

    Monday, Feb. 12

    Women's 1500, 9:30 p.m.

    Tuesday, Feb. 13

    Men's 1500, 8 p.m.

    Wednesday, Feb. 14

    Women's 1000, 7 p.m.

    Thursday, Feb. 15

    Men's 10000, 8 p.m.

    Friday, Feb. 16

    Women's 5000, 8 p.m.

    Sunday, Feb. 18

    Men's Team Pursuit Qualification, 8 p.m.

    Women's 500

    Monday, Feb. 19

    Women's Team Pursuit Qualification, 8 p.m.

    Men's 500

    Wednesday, Feb. 21

    Men's Pursuit, 8 p.m.

    Women's Pursuit

    Friday, Feb. 23

    Men's 1000, 7 p.m.

    Saturday, Feb. 24

    Men's mass start, 8 p.m.

    Women's mass start