Winter Olympic Daily (EST) Schedule - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Winter Olympic Daily (EST) Schedule

    Winter Olympics PyeongChang 2018 Medal Count
    Country
    Total
    1
    Norway
    13141138
    2
    Germany
    138728
    3
    Canada
    118928
    processing...

    NEWSLETTERS

    Subject to change
    All Times EST
    Saturday, Feb. 10
    ALPINE SKIING

    Men's Downhill, 9 p.m.

    BIATHLON

    Women's 7.5km, 6:15 a.m.

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Women's 7.5km/7.5km Skiathlon, 2:15 a.m.

    CURLING
    Mixed Doubles

    Russia vs. Canada, 6 a.m.

    Switzerland vs. South Korea, 6 a.m.

    Norway vs. United States, 6 a.m.

    Finland vs. China, 6 a.m.

    Norway vs. China, 7 p.m.

    Finland vs. United States, 7 p.m.

    Switzerland vs. Russia, 7 p.m.

    Canada vs. South Korea, 7 p.m.

    FIGURE SKATING

    Team Event (Ice Dance Short Program, Women's Short Program, Pairs Free Skate) 8 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Japan vs. Sweden, 2:30 a.m.

    Switzerland vs. South Korea, 7 a.m.

    LUGE

    Men's Singles Heat 1, 5:10 a.m.

    Men's Singles Heat 2

    SHORT TRACK SPEEDSKATING

    Men's 1500 Final, 5 a.m.

    Women's 500 Qualification

    Women's 3000 Relay Qualification

    SKI JUMPING

    Men's Normal Hill (medal), 7:35 a.m.

    SNOWBOARD

    Men's Slopestyle Finals, 8 p.m.

    Women's Slopestyle Qualification, 10:45 p.m.

    SPEEDSKATING

    Women's 3000, 6 a.m.

    ___

    Sunday, Feb. 11
    ALPINE SKIING

    Women's Giant Slalom, 8:15 p.m.

    Women's Giant Slalom, 11:30 p.m.

    BIATHLON

    Men's 10km, 6:15 a.m.

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Men's 15km/15km Skiathlon, 1:15 a.m.

    CURLING
    Mixed Doubles

    Mixed Doubles Tiebreaker (if required), 6 a.m.

    Mixed Doubles Semifinal, 7 p.m.

    FIGURE SKATING

    Team Event (Men's Free Skate, Women's Free Skate, Ice Dance Free Skate), 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Women's Moguls, 5:30 a.m.

    Women's Moguls, 7 a.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Finland vs. United States, 2:30 a.m.

    Canada vs. Russia, 7 a.m.

    LUGE

    Men's Singles Heat 3, 4:50 a.m.

    Men's Singles Heat 4

    SNOWBOARD

    Women's Slopestyle Finals, 8 p.m.

    Women's Halfpipe Qualification, 11:30 p.m.

    SPEEDSKATING

    Men's 5000, 2 a.m.

    ___

    Monday, Feb. 12
    ALPINE SKIING

    Men's Combined, 9 p.m.

    BIATHLON

    Women's 10km Pursuit, 5:10 a.m.

    Men's 12.5km Pursuit, 7 a.m.

    CURLING

    Mixed Doubles Semifinal, 6 a.m.

    Mixed Doubles Bronze Medal, 7 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Men's Moguls, 5:30 a.m.

    Men's Moguls, 7 a.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Switzerland vs. Japan, 2:30 a.m.

    Sweden vs. South Korea, 7 a.m.

    LUGE

    Women's Singles Heat 1, 5:50 a.m.

    Women's Singles Heat 2

    SKI JUMPING

    Women's Normal Hill (medal), 7:50 a.m.

    SNOWBOARD

    Women's Halfpipe Finals, 9 p.m.

    SPEEDSKATING

    Women's 1500, 7:30 a.m.

    ___

    Tuesday, Feb. 13
    ALPINE SKIING

    Men's Combined, 12:30 a.m.

    Women's Slalom, 8 p.m.

    Women's Slalom, 11:45 p.m.

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Men's Sprint Classic, 3:30 a.m.

    Women's Sprint Classic, 6 a.m.

    CURLING
    Mixed Doubles

    Gold Medal, 6 a.m.

    Men

    Denmark vs. Sweden, 7:05 p.m.

    Canada vs. Italy, 7:05 p.m.

    South Korea vs. United States, 7:05 p.m.

    Switzerland vs. Britain, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Pairs Short Program, 8 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Canada vs. Finland, 2:30 a.m.

    United States vs. Russia, 7 a.m.

    Sweden vs. Switzerland, 10 p.m.

    LUGE

    Women's Singles Heat 3, 5:30 a.m.

    Women's Singles Heat 4

    SHORT TRACK SPEEDSKATING

    Women's 500 Final, 5 a.m.

    Men's 1000 Qualification

    Men's 5000 Relay Qualification

    SNOWBOARD

    Men's Halfpipe Qualification, 12 mid.

    Men's Halfpipe Finals, 8:30 p.m.

    SPEEDSKATING

    Men's 1500, 6 a.m.

    ___

    Wednesday, Feb. 14
    ALPINE SKIING

    Men's Super G, 9 p.m.

    BIATHLON

    Women's 15km, 6:05 a.m.

    CURLING
    Women

    Japan vs. United States, 12:05 a.m.

    OA Russia vs. Britain, 12:05 a.m.

    Denmark vs. Sweden, 12:05 a.m.

    Switzerland vs. China, 12:05 a.m.

    Men

    Canada vs. Britain, 6:05 a.m.

    South Korea vs. Sweden, 6:05 a.m.

    Switzerland vs. Italy, 6:05 a.m.

    Norway vs. Japan, 6:05 a.m.

    Women

    Canada vs. South Korea, 7:05 p.m.

    Denmark vs. Japan, 7:05 p.m.

    China vs. OA Russia, 7:05 p.m.

    Britain vs. United States, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Pairs Free Skate, 8:30 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    South Korea vs. Japan, 2:30 a.m.

    United States vs. Canada, 10 p.m.

    Men

    United States vs. Slovenia, 7 a.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Slovakia vs. Russia, 7 a.m.

    Finland vs. Germany, 10 p.m.

    LUGE

    Men's Doubles Heat 1, 6:20 a.m.

    Men's Doubles Heat 2

    NORDIC COMBINED

    Men's Jumping (Normal Hill), 1 a.m.

    Men's 10km Race, 3:45 a.m.

    SKELETON

    Women's Heat 1, 8 p.m.

    Women's Heat 2

    SNOWBOARD

    Men's Snowboard Cross Seeding Round, 8 p.m.

    Men's Snowboard Cross Finals, 10:30 p.m.

    SPEEDSKATING

    Women's 1000, 5 a.m.

    ___

    Thursday, Feb. 15
    BIATHLON

    Men's 20km, 6 a.m.

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Women's 10km Freestyle, 1:30 a.m.

    CURLING
    Men

    United States vs. Italy, 12:05 a.m.

    Norway vs. Canada, 12:05 a.m.

    Britain vs. Japan, 12:05 a.m.

    Denmark vs. Switzerland, 12:05 a.m.

    Women

    China vs. Britain, 6:05 a.m.

    Canada vs. Sweden, 6:05 a.m.

    United States vs. Switzerland, 6:05 a.m.

    South Korea vs. Japan, 6:05 a.m.

    Men

    Italy vs. Denmark, 7:05 p.m.

    Norway vs. South Korea, 7:05 p.m.

    Sweden vs. United States, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Men's Short Program, 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Women's Aerials Qualifications, 6 a.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Russia vs. Finland, 2:30 a.m.

    Men
    At Gangneung Hockey Centre

    Norway vs. Sweden, 2:30 a.m.

    Czech Republic vs. South Korea, 7 a.m.

    United States vs. Slovakia, 10 p.m.

    At Kwandong Hockey Centre

    Switzerland vs. Canada, 7 a.m.

    LUGE

    Team Relay, 7:30 a.m.

    SKELETON

    Women's Heat 3, 7:30 p.m.

    Women's Heat 4

    SNOWBOARD

    Women's Snowboard Cross Seeding Round, 8 p.m.

    Women's Snowboard Cross Finals, 10:15 p.m.

    SPEEDSKATING

    Men's 10000, 6 a.m.

    ___

    Friday, Feb. 16
    ALPINE SKIING

    Women's Super G, 9 p.m.

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Men's 15km Freestyle, 1 a.m.

    CURLING
    Women

    Denmark vs. Canada, 12:05 a.m.

    South Korea vs. Switzerland, 12:05 a.m.

    Sweden vs. OA Russia, 12:05 a.m.

    Men

    Japan vs. Switzerland, 6:05 a.m.

    Sweden vs. Britain, 6:05 a.m.

    Denmark vs. United States, 6:05 a.m.

    Canada vs. South Korea, 6:05 a.m.

    Women

    Switzerland vs. Sweden, 7:05 p.m.

    OA Russia vs. United States, 7:05 p.m.

    Japan vs. China, 7:05 p.m.

    Denmark vs. Britain, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Men's Free Skate, 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Women's Aerials Finals, 6 a.m.

    Women's Slopestyle Qualifications, 7:30 p.m.

    Women's Slopestyle Finals, 10:30 p.m.

    ICE HOCKEY
    Men
    At Gangneung Hockey Centre

    Russia vs. Slovenia, 2:30 a.m.

    Finland vs. Norway, 7 a.m.

    Canada vs. Czech Republic, 10 p.m.

    At Kwandong Hockey Centre

    Sweden vs. Germany, 7 a.m.

    Women

    Quarterfinals, 10 p.m.

    SKELETON

    Men's Heat 1, 6:20 a.m.

    Men's Heat 2

    SKI JUMPING

    Men's Large Hill Qualification, 7:30 a.m.

    SPEEDSKATING

    Women's 5000, 6 a.m.

    ___

    Saturday, Feb. 17
    ALPINE SKIING

    Men's Giant Slalom, 8:15 p.m.

    Men's Giant Slalom, 11:30 p.m.

    BIATHLON

    Women's 12.5km Mass Start, 6:15 a.m.

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Women's 4x5km Relay, 5 a.m.

    CURLING
    Men

    South Korea vs. Britain, 12:05 a.m.

    Switzerland vs. Norway, 12:05 a.m.

    Canada vs. Sweden, 12:05 a.m.

    Japan vs. Italy, 12:05 a.m.

    Women

    OA Russia vs. Japan, 6:05 a.m.

    China vs. Denmark, 6:05 a.m.

    South Korea vs. Britain, 6:05 a.m.

    United States vs. Canada, 6:05 a.m.

    Men

    Norway vs. Denmark, 7:05 p.m.

    United States vs. Japan, 7:05 p.m.

    Switzerland vs. Canada, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Ice Dance Short Program, 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Men's Aerials Qualifications, 6 a.m.

    Men's Slopestyle Qualifications, 8 p.m.

    Men's Slopestyle Finals, 11:15 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Quarterfinals, 2:30 a.m.

    Classification, 10 p.m.

    Men

    Slovenia vs. Slovakia, 7 a.m.

    At Gangneung Hockey Centre
    Men

    South Korea vs. Switzerland, 2:30 a.m.

    Russia vs. United States, 7 a.m.

    Germany vs. Norway, 10 p.m.

    SHORT TRACK SPEEDSKATING

    Women's 1500 Final, 5 a.m.

    Men's 1000 Final

    SKELETON

    Men's Heat 3, 6:20 a.m.

    Men's Heat 4

    SKI JUMPING

    Men's Large Hill (medal), 7:30 a.m.

    ___

    Sunday, Feb. 18
    BIATHLON

    Men's 15km Mass Start, 6:15 a.m.

    BOBSLED

    Men's Two-Man Heat 1, 6:05 a.m.

    Men's Two-Man Heat 2

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Men's 4x10km Relay, 1:15 a.m.

    CURLING
    Women

    Britain vs. Sweden, 12:05 a.m.

    Canada vs. Switzerland, 12:05 a.m.

    China vs. South Korea, 12:05 a.m.

    Men

    Sweden vs. Japan, 6:05 a.m.

    Denmark vs. South Korea, 6:05 a.m.

    Italy vs. Britain, 6:05 a.m.

    United States vs. Norway, 6:05 a.m.

    Women

    United States vs. Denmark, 7:05 p.m.

    Japan vs. Canada, 7:05 p.m.

    Sweden vs. South Korea, 7:05 p.m.

    OA Russia vs. Switzerland, 7:05 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Men's Aerials Finals, 6 a.m.

    Women's Halfpipe Qualifications, 8 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre
    Women

    Classification, 2:30 a.m.

    Men

    Sweden vs. Finland, 7 a.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Czech Republic vs. Switzerland, 2:30 a.m.

    Canada vs. South Korea, 7 a.m.

    SNOWBOARD

    Women's Big Air Qualifications, 7:30 p.m.

    SPEEDSKATING

    Men's Team Pursuit Qualification, 6 a.m.

    Women's 500

    ___

    Monday, Feb. 19
    BOBSLED

    Men's Two-Man Heat 3, 6:15 a.m.

    Men's Two-Man Heat 4

    CURLING
    Men

    Italy vs. South Korea, 12:05 a.m.

    Sweden vs. Switzerland, 12:05 a.m.

    United States vs. Canada, 12:05 a.m.

    Britain vs. Denmark, 12:05 a.m.

    Women

    Britain vs. Switzerland, 6:05 a.m.

    Denmark vs. OA Russia, 6:05 a.m.

    China vs. United States, 6:05 a.m.

    Japan vs. Sweden, 6:05 a.m.

    Men

    Britain vs. Norway, 7:05 p.m.

    Japan vs. Canada, 7:05 p.m.

    South Korea vs. Switzerland, 7:05 p.m.

    Italy vs. Sweden, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Ice Dance Free Skate, 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Women's Halfpipe Finals, 8:30 p.m.

    Men's Halfpipe Qualifications, 11 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Gangneung Hockey Centre

    Women's Semifinal, 2:30 a.m.

    Women's Semifinal, 7 a.m.

    Men's Qualification Playoff, 10 p.m.

    At Kwandong Hockey Centre

    Women's Qualification Playoff, 10 p.m.

    SKI JUMPING

    Team Event Large Hill, 7:30 a.m.

    SPEEDSKATING

    Women's Team Pursuit Qualification, 6 a.m.

    Men's 500

    ___

    Tuesday, Feb. 20
    ALPINE SKIING

    Women's Downhill, 9 p.m.

    BIATHLON

    Mixed Relay, 6:15 a.m.

    BOBSLED

    Women's Two-Man Heat 1, 6:50 a.m.

    Women's Two-Man Heat 2

    CURLING
    Women

    Canada vs. China, 12:05 a.m.

    United States vs. South Korea, 12:05 a.m.

    Britain vs. Japan, 12:05 a.m.

    Men

    Switzerland vs. United States, 6:05 a.m.

    Norway vs. Italy, 6:05 a.m.

    Japan vs. Denmark, 6:05 a.m.

    Women

    South Korea vs. OA Russia, 7:05 p.m.

    Sweden vs. China, 7:05 p.m.

    Switzerland vs. Denmark, 7:05 p.m.

    Canada vs. Britain, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Women's Short Program, 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Men's Ski Cross Seeding Round, 9:30 p.m.

    Men's Ski Cross Finals, 11:15 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre

    Women's Qualification Playoff, 2:30 a.m.

    Men's Qualification Playoff, 7 a.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Qualification Playoff, 2:30 a.m.

    Men's Qualification Playoff, 7 a.m.

    Men's Quarterfinal, 10 p.m.

    NORDIC COMBINED

    Men's Jumping (Large Hill), 5 a.m.

    Men's 10km Race, 7:45 a.m.

    SHORT TRACK SPEEDSKATING

    Women's 1000 Qualification, 5 a.m.

    Men's 500 Qualification

    Women's 3000 Relay Final

    SNOWBOARD

    Men's Big Air Qualifications, 7:30 p.m.

    ___

    Wednesday, Feb. 21
    ALPINE SKIING

    Men's Slalom, 8 p.m.

    Men's Slalom, 11:15 p.m.

    BOBSLED

    Women's Two-Man Heat 3, 6:40 a.m.

    Women's Two-Man Heat 4

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Women's Team Sprint, 3 a.m.

    Men's Team Sprint, 5 a.m.

    CURLING
    Men

    Denmark vs. Canada, 12:05 a.m.

    Britain vs. United States, 12:05 a.m.

    Sweden vs. Norway, 12:05 a.m.

    South Korea vs. Japan, 12:05 a.m.

    Women

    Sweden vs. United States, 6:05 a.m.

    Switzerland vs. Japan, 6:05 a.m.

    OA Russia vs. Canada, 6:05 a.m.

    South Korea vs. Denmark, 6:05 a.m.

    Men's Tiebreaker, 6:30 p.m.

    Women's Tiebreaker, 6:30 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Men's Halfpipe Finals, 9:30 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Kwandong Hockey Centre

    Men's Quarterfinal, 7 a.m.

    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Quarterfinal, 2:30 a.m.

    Men's Quarterfinal, 7 a.m.

    SNOWBOARD

    Men's Parallel Giant Slalom Qualifications, 10 p.m.

    Women's Parallel Giant Slalom Qualifications, 10 p.m.

    SPEEDSKATING

    Men's Pursuit, 6 a.m.

    Women's Pursuit

    ___

    Thursday, Feb. 22
    ALPINE SKIING

    Women's Combined, 9 p.m.

    BIATHLON

    Women's 4x6km Relay, 6:15 a.m.

    CURLING

    Men's Semifinals, 6 a.m.

    Men's Bronze Medal, 11:35 p.m.

    FIGURE SKATING

    Women's Free Skate, 8 p.m.

    FREESTYLE SKIING

    Women's Ski Cross Seeding Round, 9:30 p.m.

    Women's Ski Cross Finals, 11:15 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Gangneung Hockey Centre

    Women's Bronze Medal, 2:30 a.m.

    Women's Gold Medal, 7 a.m.

    NORDIC COMBINED

    Men's Team (Large Hill), 2:30 a.m.

    Men's 4x5km Race, 5:20 a.m.

    SHORT TRACK SPEEDSKATING

    Men's 500 Final, 5 a.m.

    Women's 1000 Final

    Men's 5000 Relay Final

    SNOWBOARD

    Women's Big Air, 8 p.m.

    ___

    Friday, Feb. 23
    ALPINE SKIING

    Women's Combined, 12 mid.

    Team Event, 9 p.m.

    BIATHLON

    Men's 4x7.5km Relay, 6:15 a.m.

    BOBSLED

    Men's Four-Man Heat 1, 7:30 p.m.

    Men's Four-Man Heat 2

    CURLING

    Women's Semifinals, 6:05 a.m.

    Men's Gold Medal, 11:35 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Semifinal, 2:30 a.m.

    Men's Semifinal, 7 a.m.

    SNOWBOARD

    Men's Big Air, 8 p.m.

    Men's Parallel Giant Slalom Finals, 10 p.m.

    Women's Parallel Giant Slalom Finals, 10 p.m.

    SPEEDSKATING

    Men's 1000, 5 a.m.

    ___

    Saturday, Feb. 24
    BOBSLED

    Men's Four-Man Heat 3, 7:30 p.m.

    Men's Four-Man Heat 4

    CROSS-COUNTRY SKIING

    Women's 30km Mass Start Classic, 1:15 a.m.

    Men's 50km Mass Start Classic, 11:30 p.m.

    CURLING

    Women's Bronze Medal, 6:05 a.m.

    Women's Gold Medal, 7:05 p.m.

    FIGURE SKATING

    Gala Exhibition, 7:30 p.m.

    ICE HOCKEY
    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Bronze Medal, 7 a.m.

    SPEEDSKATING

    Men's mass start, 6 a.m.

    Women's mass start

    ___

    Sunday, Feb. 25
    ICE HOCKEY
    At Gangneung Hockey Centre

    Men's Gold Medal, 1 a.m.