Wednesday's Olympic Results - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Wednesday's Olympic Results

    processing...

    NEWSLETTERS

    At Pyeongchang, South Korea
    ALPINE SKIING
    Women's Downhill

    1. (5) Sofia Goggia, Italy, 1:39.22.

    2. (19) Ragnhild Mowinckel, Norway, 1:39.31.

    3. (7) Lindsey Vonn, United States, 1:39.69.

    4. (3) Tina Weirather, Liechtenstein, 1:39.85.

    5. (14) Alice McKennis, United States, 1:40.24.

    6. (2) Corinne Suter, Switzerland, 1:40.29.

    7. (8) Breezy Johnson, United States, 1:40.34.

    8. (13) Michelle Gisin, Switzerland, 1:40.55.

    Other U.S. Finisher

    15. (10) Laurenne Ross, United States, 1:41.10.

    ___

    BOBSLED
    Women's Two-Man
    Final Ranking

    1. Germany 1 (Mariama Jamanka, Lisa Buckwitz), 3:22.45.

    2. United States 2 (Elana Meyers Taylor, Lauren Gibbs), 3:22.52.

    3. Canada 1 (Phylicia George, Kaillie Humphries), 3:22.89.

    4. Germany 2 (Stephanie Schneider, Annika Drazek), 3:22.97.

    5. United States 1 (Jamie Greubel Poser, Aja Evans), 3:23.02.

    6. Canada 3 (Alysia Rissling, Heather Moyse), 3:23.63.

    7. Canada 2 (Christine De Bruin, Melissa Lotholz), 3:23.89.

    8. Britain 1 (Mica McNeill, Mica Moore), 3:24.07.

    ___

    CROSS-COUNTRY SKIING
    Men's Team Sprint
    Final

    1. Norway (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo), 15:56.26.

    2. OA Russia (Alexander Bolshunov, Denis Spitsov), 15:57.97.

    3. France (Maurice Manificat, Richard Jouve), 15:58.28.

    4. Sweden (Marcus Hellner, Calle Halfvarsson), 15:59.33.

    5. Italy (Dietmar Nockler, Federico Pellegrino), 16:14.81.

    6. United States (Simeon Hamilton, Erik Bjornsen), 16:16.98.

    7. Czech Republic (Ales Razym, Martin Jaks), 16:24.83.

    8. Canada (Alex Harvey, Len Valjas), 16:31.86.

    9. Finland (Martti Jylhae, Ristomatti Hakola), 16:32.30.

    10. Germany (Sebastian Eisenlauer, Thomas Bing), 16:42.20.

    Women's Team Sprint
    Final

    1. United States (Kikkan Randall, Jessica Diggins), 15:56.47.

    2. Sweden (Charlotte Kalla, Stina Nilsson), 15:56.66.

    3. Norway (Marit Bjorgen, Maiken Caspersen Falla), 15:59.44.

    4. Switzerland (Laurien Van der Graaff, Nadine Faehndrich), 16:17.79.

    5. Finland (Mari Laukkanen, Krista Parmakoski), 16:19.18.

    6. Slovenia (Alenka Cebasek, Anamarija Lampic), 16:28.24.

    7. Poland (Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaskowiec), 16:32.48.

    8. France (Coraline Hugue, Aurore Jean), 16:32.49.

    9. OA Russia (Yulia Belorukova, Natalia Nepryaeva), 16:41.76.

    10. Germany (Nicole Fessel, Sandra Ringwald), 17:06.57.

    ___

    FIGURE SKATING
    Women's Short Program

    1. Alina Zagitova, OA Russia, 82.92.

    2. Evgenia Medvedeva, OA Russia, 81.61.

    3. Kaetlyn Osmond, Canada, 78.87.

    4. Satoko Miyahara, Japan, 75.94.

    5. Kaori Sakamoto, Japan, 73.18.

    6. Carolina Kostner, Italy, 73.15.

    7. Gabrielle Daleman, Canada, 68.90.

    8. Choi Dabin, South Korea, 67.77.

    9. Mirai Nagasu, United States, 66.93.

    10. Karen Chen, United States, 65.90.

    11. Bradie Tennell, United States, 64.01.

    12. Maria Sotskova, OA Russia, 63.86.

    13. Nicole Rajicova, Slovakia, 60.59.

    14. Nicole Schott, Germany, 59.20.

    15. Elizabet Tursynbayeva, Kazakhstan, 57.95.

    16. Kailani Craine, Australia, 56.77.

    17. Isadora Williams, Brazil, 55.74.

    18. Emmi Peltonen, Finland, 55.28.

    19. Alexia Paganini, Switzerland, 55.26.

    20. Loena Hendrickx, Belgium, 55.16.

    21. Kim Hanul, South Korea, 54.33.

    22. Mae Berenice Meite, France, 53.67.

    23. Ivett Toth, Hungary, 53.22.

    24. Li Xiangning, China, 52.46.

    25. Larkyn Austman, Canada, 51.42.

    26. Diana Nikitina, Latvia, 51.12.

    27. Giada Russo, Italy, 50.88.

    28. Anita Oestlund, Sweden, 49.14.

    29. Anna Khnychenkova, Ukraine, 47.59.

    30. Aiza Mambekova, Kazakhstan, 44.40.

    ___

    FREESTYLE SKIING
    Men's Ski Cross
    Quarterfinals
    Heat 1

    1. Brady Leman, Canada (Q).

    2. Marc Bischofberger, Switzerland (Q).

    NR. Alex Fiva, Switzerland, DNF.

    NR. Adam Kappacher, Austria, DNF.

    Heat 2

    1. Armin Niederer, Switzerland (Q).

    2. Filip Flisar, Slovenia (Q).

    3. Thomas Zangerl, Austria.

    4. Jonas Lenherr, Switzerland.

    Heat 3

    1. Kevin Drury, Canada (Q).

    2. Arnaud Bovolenta, France (Q).

    3. Semen Denshcikov, OA Russia.

    NR. Robert Winkler, Austria, DNF.

    Heat 4

    1. Sergey Ridzik, OA Russia (Q).

    2. David Duncan, Canada (Q).

    3. Francois Place, France.

    4. Jean Frederic Chapuis, France.

    Semifinals
    Heat 1

    1. Brady Leman, Canada (Q).

    2. Marc Bischofberger, Switzerland (Q).

    3. Armin Niederer, Switzerland.

    4. Filip Flisar, Slovenia.

    Heat 2

    1. Kevin Drury, Canada (Q).

    2. Sergey Ridzik, OA Russia (Q).

    3. Arnaud Bovolenta, France.

    4. David Duncan, Canada.

    Final B

    1. Armin Niederer, Switzerland.

    2. Arnaud Bovolenta, France.

    3. Filip Flisar, Slovenia.

    4. David Duncan, Canada.

    Final A

    1. Brady Leman, Canada.

    2. Marc Bischofberger, Switzerland.

    3. Sergey Ridzik, OA Russia.

    NR. Kevin Drury, Canada, DNF.

    ___

    SPEEDSKATING
    Men's Team Pursuit
    Final D

    4. (W) Canada (Denny Morrison, Ted Jan Blomen, Jordan Bechos, Benjamin Donnelly), 3:42.16.

    4. (L) United States (Brian Hansen, Emery Lehman, Jonathan Garcia, Joey Mantia), 3:50.77.

    Final C

    3. (W) Italy (Andrea Giovannini, Nicola Tumolero, Riccardo Bugari), DSQ.

    3. (L) Japan (Ryosuke Tsuchiya, Shane Williamson, Seitaro Ichinohe), 3:41.62.

    Final B
    Bronze Medal

    2. (W) Netherlands (Sven Kramer, Jan Blokhuijsen, Patrick Roest), 3:38.40.

    2. (L) New Zealand (Shane Dobbin, Reyon Kay, Peter Michael), 3:43.54.

    Final A
    Gold Medal

    1. (W) Norway (Haavard Bokko, Sverre Lunde Pedersen, Simen Spieler Nilsen, Sindre Henriksen), 3:37.32.

    1. (L) South Korea (Lee Seung-Hoon, Joo Hyung-Joon, Kim Min Seok, Chung Woong Jae), 3:38.52.

    Women's Team Pursuit
    Final D

    4. (W) Poland (Luiza Zlotkowska, Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curus, Karolina Bosiek), 3:03.11.

    4. (L) South Korea (No Seon Yeong, Kim Bo-Reum, Park Seung-Hi, Park Ji-Woo), 3:07.30.

    Final C

    3. (W) China (Li Dan, Hao Jiachen, Liu Jing, Han Mei), 3:00.04.

    3. (L) Germany (Claudia Pechstein, Gabriele Hirschbichler, Roxanne Dufter, Michelle Uhrig), 3:04.67.

    Final B
    Bronze Medal

    2. (W) United States (Mia Manganello, Heather Bergsma, Brittany Bowe), 2:59.27.

    2. (L) Canada (Ivanie Blondin, Isabelle Weidemann, Josie Morrison), 2:59.72

    Final A
    Gold Medal

    1. (W) Japan (Miho Takagi, Ayaka Kikuchi, Nana Takagi, Ayano Sato), 2:53.89.

    1. (L) Netherlands (Ireen Wust, Marrit Leenstra, Antoinette De Jong, Lotte Van Beek), 2:55.48.