Thursday's Olympic Results - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Thursday's Olympic Results

    processing...

    NEWSLETTERS

    At Pyeongchang, South Korea
    ALPINE SKIING
    Men's Slalom
    Final Ranking
    (Run 1; Run 2 in parentheses)

    1. Andre Myhrer, Sweden (2, 47.93; 8, 51.06), 1:38.99.

    2. Ramon Zenhausern, Switzerland (9, 48.66; 2, 50.67), 1:39.33.

    3. Michael Matt, Austria (12, 49.00; 1, 50.66), 1:39.66.

    4. Clement Noel, France (7, 48.58; 10, 51.12), 1:39.70.

    5. Alexis Pinturault, France (6, 48.54; 11, 51.18), 1:39.72.

    6. Victor Muffat Jeandet, France (3, 48.34; 14, 51.41), 1:39.75.

    7. Kristoffer Jakobsen, Sweden (10, 48.74; 12, 51.20), 1:39.94.

    8. Daniel Yule, Switzerland (11, 48.88; 13, 51.24), 1:40.12.

    U.S. Finishers

    18. David Chodounsky, United States (17, 49.43; 14,, 51.41) 1:40.84.

    31. Mark Engel, United States (43, 56.18; 27, 53.13), 1:49.31.

    NR. Nolan Kasper, United States (34, 52.44; DNF), DNF.

    Women's Combined
    Final Ranking
    (Downhill; Slalom in parentheses)

    1. Michelle Gisin, Switzerland, (3, 1:40.14; 4, 40.76) 2:20.90.

    2. Mikaela Shiffrin, United States, (6, 1:41.35; 3, 40.52) 2:21.87.

    3. Wendy Holdener, Switzerland, (10, 1:42.11; 1, 40.23) 2:22.34.

    4. Ragnhild Mowinckel, Norway, (2, 1:40.11; 11, 42.52) 2:22.63.

    5. Petra Vlhova, Slovakia, (13, 1:42.58; 2, 40.41) 2:22.99.

    6. Valerie Grenier, Canada, (8, 1:41.79; 8, 41.65) 2:23.44.

    7. Ramona Siebenhofer, Austria, (4, 1:40.34; 15, 43.11) 2:23.45.

    8. Federica Brignone, Italy, (12, 1:42.51; 6, 41.02) 2:23.53.

    Other U.S. Finishers

    15. Alice Merryweather, United States, (18, 1:43.17; 16, 43.73) 2:26.90.

    NR. Lindsey Vonn, United States, (1, 1:39.37; DNF).

    ___

    BIATHLON
    Women's 4x6km Relay

    1. Belarus (Nadezhda Skardino, Darya Domracheva, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava), 1:12:03.4 (0+9).

    2. Sweden (Mona Brorsson, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Oeberg), 1:12:14.1 (0+12).

    3. France (Anais Bescond, Marie Dorin Habert, Anais Chevalier, Justine Braisaz), 1:12:21.0 (0+14).

    4. Norway (Synnoeve Solemdal, Tiril Eckhoff, Marte Olsbu, Ingrid Tandrevold), 1:12:33.1 (3+12).

    5. Slovakia (Anastasiya Kuzmina, Paulina Fialkova, Terezia Poliakova, Ivona Fialkova), 1:12:41.8 (1+9).

    6. Switzerland (Selina Gasparin, Elisa Gasparin, Irene Cadurisch, Lena Haecki), 1:12:46.9 (0+16).

    7. Poland (Magdalena Gwizdon, Krystyna Guzik, Weronika Novakowska-Ziemniak, Monika Hojnisz), 1:12:47.0 (1+14).

    8. Germany (Franziska Hildebrand, Franziska Preuss, Laura Dahlmeier, Denise Herrmann), 1:12:57.3 (3+11).

    U.S. Finish

    13. United States (Susan Dunklee, Clare Egan, Joanne Reid, Emily Dreissigacker), 1:14:05.3 (1+10).

    ___

    FREESTYLE SKIING
    Men's Halfpipe
    Final Ranking

    1. David Wise, United States (17.0; 6.4; 97.2), 97.2.

    2. Alex Ferreira, United States (92.6; 96.0; 96.4), 96.4.

    3. Nico Porteous, New Zealand (82.4; 94.8; 30.0), 94.8.

    4. Beau-James Wells, New Zealand (87.4; 52.2; 91.6), 91.6.

    5. Noah Bowman, Canada (89.4; 19.2; 11.2), 89.4.

    6. Mike Riddle, Canada (85.4; 26.0; 27.4), 85.4.

    7. Aaron Blunck, United States (81.4; 5.6; 84.8), 84.8.

    8. Andreas Gohl, Austria (14.6; 46.0; 68.8), 68.8.

    9. Torin Yater-Wallace, United States (65.2; 28.8; 12.2), 65.2.

    10. Thomas Krief, France (9.8; DNS; DNS), 9.8.

    11. Kevin Rolland, France (6.4; 6.4; 5.6), 6.4.

    NR. Byron Wells, New Zealand, DNS.

    ___

    NORDIC COMBINED
    Team (Large Hill)
    Final Ranking
    (K120 Jump; 4X5km Race in parentheses)

    1. Germany (Eric Frenzel, Johannes Rydzek, Fabian Riessle, Vinzenz Geiger), (2, 464.70; 1, 46:03.8), 46:09.8.

    2. Norway (Jan Schmid, Joergen Graabak, Espen Andersen, Jarl Magnus Riiber), (4, 449.20; 2, 46:35.5), 47:02.5.

    3. Austria (Wilhelm Denifl, Bernhard Gruber, Lukas Klapfer, Mario Seidl), (1, 469.50; 3, 47:17.6), 47:17.6.

    4. Japan (Akito Watabe, Yoshito Watabe, Hideaki Nagai, Go Yamamoto), (3, 455.30; 4, 47:59.6), 48:18.6.

    5. France (Jason Lamy Chappuis, Francois Braud, Maxime Laheurte, Antoine Gerard), (5, 417.90; 5, 47:28.0), 48:37.0.

    6. Finland (Hannu Manninen, Ilkka Herola, Leevi Mutru, Eero Hirvonen), (7, 381.30; 6, 46:42.5), 48:40.5.

    7. Czech Republic (Miroslav Dvorak, Tomas Portyk, Lukas Danek, Ondrej Pazout), (6, 382.20; 7, 48:11.1), 50:07.1.

    8. Italy (Alessandro Pittin, Lukas Runggaldier, Raffaele Buzzi, Aaron Kostner), (10, 291.80; 8, 47:17.1), 51:14.1.

    9. Poland (Adam Cieslar, Pawel Slowiok, Szczepan Kupczak, Wojciech Marusarz), (8, 337.20; 9, 48:28.8), 51:24.8.

    10. United States (Bryan Fletcher, Talyor Fletscher, Ben Berend, Ben Loomis), (9, 324.80; 10, 48:13.5), 51:26.5.

    ___

    SHORT TRACK SPEEDSKATING
    Men's 500
    Semifinals
    Heat 1

    1. Wu Dajing, China, 40.087 (Q).

    2. Samuel Girard, Canada, 40.185 (Q).

    3. Shaolin Sandor Liu, Hungary, 40.399.

    4. Daan Breeuwsma, Netherlands, 40.775.

    5. Abzal Azhgaliyev, Kazakhstan, 40.835.

    Heat 2

    1. Hwang Daeheon, South Korea, 40.108 (Q).

    2. Lim Hyojun, South Korea, 40.132 (Q).

    3. Ren Ziwei, China, 40.418.

    4. Ryosuke Sakazume, Japan, 40.434.

    Men's 5000 Relay
    Final B

    1. United States (John Robert Celski, John-Henry Krueger, Thomas Hong, Aaron Tran), 6:52.708.

    2. Kazakhstan (Nurbergen Zhumagaziyev, Denis Nikisha, Yerkebulan Shamukhanov, Abzal Azhgaliyev), 6:52.791.

    3. Japan (Ryosuke Sakazume, Kazuki Yoshinaga, Hiroki Yokoyama, Keita Watanabe), 7:02.554.

    Final A

    1. Hungary (Viktor Knoch, Shaolin Sandor Liu, Shaoang Liu, Csaba Burjan), 6:31.971.

    2. China (Wu Dajing, Han Tianyu, Chen Dequan, Xu Hongzhi), 6:32.035.

    3. Canada (Charles Hamelin, Pascal Dion, Samuel Girard, Charle Cournoyer), 6:32.282.

    4. South Korea (Kim Dokyoum, Lim Hyojun, Kwak Yoongy, Seo Yira), 6:42.118.

    Women's 1000
    Semifinals
    Heat 1

    1. Kim Boutin, Canada, 1:29.065 (Q).

    2. Arianna Fontana, Italy, 1:29.156 (Q).

    3. Kim Alang, South Korea, 1:29.212.

    NR. Valerie Maltais, Canada, PEN.

    Heat 2

    1. Suzanne Schulting, Netherlands, 1:30.949 (Q).

    2. Shim Sukhee, South Korea, 1:30.974 (Q).

    3. Choi Minjeong, South Korea, 1:31.131 (ADV).

    NR. Qu Chunyu, China, PEN.

    Final B

    1. Kim Alang, South Korea.

    Final A

    1. Suzanne Schulting, Netherlands, 1:29.778.

    2. Kim Boutin, Canada, 1:29.956.

    3. Arianna Fontana, Italy, 1:30.656.

    4. Choi Minjeong, South Korea, 1:42.434.

    NR. Shim Sukhee, South Korea, PEN.

    ___

    SNOWBOARD
    Women's Big Air
    (Start position in parentheses)
    Final Ranking

    1. (12) Anna Gasser, Austria, (JNS; 89.0; 96.0), 185.0.

    2. (7) Jamie Anderson, United States, (90.0; 87.25; JNS), 177.25.

    3. (8) Zoi Sadowski Synnott, New Zealand, (65.5; 92.0; JNS), 157.5.

    4. (10) Reira Iwabuchi, Japan, (79.75; 67.75; JNS), 147.5.

    5. (5) Sina Candrian, Switzerland, (JNS; 76.25; 64.0), 140.25.

    6. (3) Silje Norendal, Norway, (70.5; 61.0; JNS), 131.5.

    7. (11) Yuka Fujimori, Japan, (82.25; 40.5; JNS), 122.75.

    8. (6) Miyabi Onitsuka, Japan, (78.75; JNS; 40.25), 119.0

    9. (2) Spencer O'Brien, Canada, (51.25; JNS; 62.0), 113.25.

    10. (4) Julia Marino, United States, (JNS; 74.5; 18.75), 93.25.

    11. (1) Jessika Jenson, United States, (JNS; 21.5; 19.0), 40.5.

    12. (9) Laurie Blouin, Canada, (JNS; 39.25; DNS), 39.25.