Thursday's Olympic Results - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Thursday's Olympic Results

    processing...

    NEWSLETTERS

    At Pyeongchang, South Korea
    ALPINE SKIING
    Men's Downhill

    1. (7) Aksel Lund Svindal, Norway, 1:40.25.

    2. (9) Kjetil Jansrud, Norway, 1:40.37.

    3. (5) Beat Feuz, Switzerland, 1:40.43.

    4. (3) Dominik Paris, Italy, 1:40.79.

    5. (1) Thomas Dressen, Germany, 1:41.03.

    6. (13) Peter Fill, Italy, 1:41.08.

    7. (17) Vincent Kriechmayr, Austria, 1:41.19.

    8. (4) Brice Roger, France, 1:41.39.

    U.S. Finishers

    16. (14) Bryce Bennett, United States, 1:42.22.

    20. (27) Jared Goldberg, United States, 1:42.59.

    23. (34) Ryan Cochran-Siegle, United States, 1:42.96.

    30. (30) Wiley Maple, United States, 1:43.72.

    Women's Giant Slalom
    Final Ranking
    (Run 1; Run 2 in parentheses)

    1. Mikaela Shiffrin, United States (2, 1:10.82; 4, 1:09.20), 2:20.02.

    2. Ragnhild Mowinckel, Norway (4, 1:11.17; 5, 1:09.24), 2:20.41.

    3. Federica Brignone, Italy (3, 1:10.91; 8, 1:09.57), 2:20.48.

    4. Viktoria Rebensburg, Germany (8, 1:11.45; 3, 1:09.15), 2:20.60.

    5. Marta Bassino, Italy (5, 1:11.19; 7, 1:09.50), 2:20.69.

    6. Frida Hansdotter, Sweden (7, 1:11.32; 11, 1:09.73), 2:21.05.

    7. Tessa Worley, France (14, 1:12.06; 2, 1:09.00), 2:21.06.

    8. Manuela Moelgg, Italy (1, 1:10.62; 23, 1:10.58), 2:21.20.

    Other U.S. Finishers

    31. Megan McJames, United States (35, 1:16.00; 30, 1:12.39), 2:28.39.

    36. Resi Stiegler, United States (38, 1:16.72; 40, 1:15.02), 2:31.74.

    ___

    BIATHLON
    Men's 20km

    1. Johannes Thingnes Boe, Norway, 48:03.8 (2).

    2. Jakov Fak, Slovenia, 48:09.3 (0).

    3. Dominik Landertinger, Austria, 48:18.0 (0).

    4. Sebastian Samuelsson, Sweden, 48:32.9 (1).

    5. Martin Fourcade, France, 48:46.2 (2).

    6. Benjamin Weger, Switzerland, 48:52.4 (1).

    7. Michal Krcmar, Czech Republic, 49:19.3 (1).

    8. Fredrik Lindstrom, Sweden, 49:25.9 (1).

    U.S. Finishers

    41. Tim Burke, United States, 52:05.7 (4).

    44. Sean Doherty, United States, 52:25.6 (3).

    51. Lowell Bailey, United States, 52:56.8 (4).

    66. Leif Nordgren, United States, 54:31.1 (5).

    Women's 15km

    1. Hanna Oeberg, Sweden, 41:07.2 (0).

    2. Anastasiya Kuzmina, Slovakia, 41:31.9 (2).

    3. Laura Dahlmeier, Germany, 41:48.4 (1).

    4. Franziska Preuss, Germany, 42:06.9 (0).

    5. Paulina Fialkova, Slovakia, 42:09.5 (1).

    6. Monika Hojnisz, Poland, 43:02.0 (1).

    7. Dorothea Wierer, Italy, 43:15.8 (2).

    8. Elisa Gasparin, Switzerland, 43:22.4 (1).

    U.S. Finishers

    19. Susan Dunklee, United States, 44:33.5 (2).

    22. Joanne Reid, United States, 44:41.3 (1).

    62. Clare Egan, United States, 48:00.8 (4).

    67. Emily Dreissigacker, United States, 48:16.4 (4).

    ___

    CROSS-COUNTRY SKIING
    Women's 10km Freestyle

    1. Ragnhild Haga, Norway, 25:00.5.

    2. Charlotte Kalla, Sweden, 25:20.8.

    3. Marit Bjorgen, Norway, 25:32.4.

    3. Krista Parmakoski, Finland, 25:32.4.

    5. Jessica Diggins, United States, 25:35.7.

    6. Nathalie Von Siebenthal, Switzerland, 25:50.3.

    7. Ingvild Flugstad Ostberg, Norway, 26:06.0.

    8. Anastasia Sedova, OA Russia, 26:07.8.

    Other U.S. Finishers

    15. Sadie Bjornsen, United States, 26:42.6.

    16. Kikkan Randall, United States, 26:50.4.

    30. Elizabeth Stephen, United States, 27:35.9.

    ___

    FIGURE SKATING
    Pairs
    Final Ranking
    (Short and free programs in parentheses)

    1. Aliona Savchenko and Bruno Massot, Germany (4, 76.59; 1, 159.31), 235.90.

    2. Han Cong and Sui Wenjing, China (1, 82.39; 3, 153.08), 235.47.

    3. Meagan Duhamel and Eric Radford, Canada (3, 76.82; 2, 153.33), 230.15.

    4. Evgenia Tarasova and Vladimir Morozov, OA Russia (2, 81.68; 4, 143.25), 224.93.

    5. Vanessa James and Morgan Cipres, France (6, 75.34; 5, 143.19), 218.53.

    6. Valentina Marchei and Ondrej Hotarek, Italy (7, 74.50; 6, 142.09), 216.59.

    7. Natalia Zabiiako and Alexander Enbert, OA Russia (8, 74.35; 7, 138.53), 212.88.

    8. Yu Xiaoyu and Zhang Hao, China (5, 75.58; 11, 128.52), 204.10.

    9. Julianne Seguin and Charlie Bilodeau, Canada (12, 67.52; 8, 136.50), 204.02.

    10. Nicole Della Monica and Matteo Guarise, Italy (9, 74.00; 10, 128.74), 202.74.

    11. Michael Marinaro and Kirsten Moore-Towers, Canada (13, 65.68; 9, 132.43), 198.11.

    12. Alexey Rogonov and Kristina Astakhova, OA Russia (10, 70.52; 13, 123.93), 194.45.

    13. Tae Ok Ryom and Ju Sik Kim, North Korea (11, 69.40; 12, 124.23), 193.63.

    14. Anna Duskova and Martin Bidar, Czech Republic (15, 63.25; 14, 123.08), 186.33.

    15. Chris Knierim and Alexa Scimeca Knierim, United States (14, 65.55; 15, 120.27), 185.82.

    16. Ruben Blommaert and Annika Hocke, Germany (16, 63.04; 16, 108.94), 171.98.

    ___

    LUGE
    Team Relay

    1. Germany 1 (Johannes Ludwig, Natalie Geisenberger, Tobias Arlt, Tobias Wendl), 2:24.517.

    2. Canada 1 (Sam Edney, Alex Gough, Tristan Walker, Justin Snith), 2:24.872.

    3. Austria 1 (David Gleirscher, Madeleine Egle, Georg Fischler, Peter Penz), 2:24.988.

    4. United States 1 (Christopher Mazdzer, Jayson Terdiman, Summer Britcher, Matthew Mortensen), 2:25.091.

    5. Italy 1 (Dominik Fischnaller, Andrea Votter, Fabian Malleier, Ivan Nagler), 2:25.093.

    6. Latvia 1 (Ulla Zirne, Kristers Aparjods, Andris Sics, Juris Sics), 2:25.315.

    7. OA Russia 1 (Ekaterina Baturina, Roman Repilov, Vladislav Antonov, Aleksandr Denisev), 2:25.349.

    8. Poland 1 (Maciej Kurowski, Ewa Kuls-Kusyk, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski), 2:26.413.

    9. South Korea 1 (Park Jin-Yong, Frisch Aileen, Lim Namkyu, Cho Jung Myung), 2:26.543.

    10. Romania 1 (Raluca Stramaturaru, Valentin Cretu, Cosmin Atodiresei, Stefan Musei), 2:26.844.

    11. Slovakia 1 (Jozef Ninis, Karol Stuchlak, Katarina Simonakova, Marek Solcansky), 2:26.993.

    12. Czech Republic 1 (Ondrej Hyman, Tereza Noskova, Antonin Broz, Lukas Broz), 2:27.061.

    13. Ukraine 1 (Oleksandr Obolonchyk, Olena Shkhumova, Anton Dukach, Roman Zakharkiv), 2:31.003.

    ___

    SNOWBOARD
    Men's Snowboard Cross
    Quarterfinals
    Heat 1

    1. Pierre Vaultier, France (Q).

    2. Jarryd Hughes, Australia (Q).

    3. Alessandro Haemmerle, Austria (Q).

    4. Kevin Hill, Canada.

    NR. Markus Schairer, Austria, DNF.

    NR. Kalle Koblet, Switzerland, DNF.

    Heat 2

    1. Nikolay Olyunin, OA Russia (Q).

    2. Alex Pullin, Australia (Q).

    3. Cameron Bolton, Australia (Q).

    4. Jerome Lymann, Switzerland.

    NR. Merlin Surget, France, DNF.

    NR. Michele Godino, Italy, DNF.

    Heat 3

    1. Regino Hernandez, Spain (Q).

    2. Mick Dierdorff, United States (Q).

    3. Christopher Robanske, Canada (Q).

    4. Hagen Kearney, United States.

    NR. Paul Berg, Germany, DNF.

    NR. Loan Bozzolo, France, DNF.

    Heat 4

    1. Martin Norl, Germany (Q).

    2. Nick Baumgartner, United States (Q).

    3. Anton Lindfors, Finland (Q).

    4. Emanuel Perathoner, Italy.

    NR. Ken Vuagnoux, France, DNF.

    NR. Mateusz Ligocki, Poland, DNF.

    Semifinals
    Heat 1

    1. Alex Pullin, Australia (Q).

    2. Jarryd Hughes, Australia (Q).

    3. Pierre Vaultier, France (Q).

    4. Cameron Bolton, Australia.

    5. Alessandro Haemmerle, Austria.

    NR. Nikolay Olyunin, OA Russia, DNF.

    Heat 2

    1. Regino Hernandez, Spain (Q).

    2. Nick Baumgartner, United States (Q).

    3. Mick Dierdorff, United States (Q).

    4. Martin Norl, Germany.

    5. Anton Lindfors, Finland.

    NR. Christopher Robanske, Canada, DNF.

    Final B

    1. Alessandro Haemmerle, Austria.

    2. Martin Norl, Germany.

    3. Anton Lindfors, Finland.

    4. Cameron Bolton, Australia.

    NR. Nikolay Olyunin, OA Russia, DNS.

    NR. Christopher Robanske, Canada, DNS.

    Final A

    1. Pierre Vaultier, France.

    2. Jarryd Hughes, Australia.

    3. Regino Hernandez, Spain.

    4. Nick Baumgartner, United States.

    5. Mick Dierdorff, United States.

    NR. Alex Pullin, Australia, DNF.

    ___

    SPEEDSKATING
    Men's 10000

    1. Ted Jan Blomen, Canada, 12:39.77.

    2. Jorrit Bergsma, Netherlands, 12:41.98.

    3. Nicola Tumolero, Italy, 12:54.32.

    4. Lee Seung-Hoon, South Korea, 12:55.54.

    5. Jordan Bechos, Canada, 12:59.51.

    6. Sven Kramer, Netherlands, 13:01.02.

    7. Patrick Beckert, Germany, 13:01.94.

    8. Bart Swings, Belgium, 13:03.53.

    9. Moritz Geisreiter, Germany, 13:06.35.

    10. Ryosuke Tsuchiya, Japan, 13:10.31.

    11. Haavard Bokko, Norway, 13:17.47.

    12. Davide Ghiotto, Italy, 13:27.09.