Friday's Olympic Results - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

Friday's Olympic Results

    processing...

    NEWSLETTERS

    At Pyeongchang, South Korea
    ALPINE SKIING
    Men's Super G
    (Start position in parentheses)

    1. (15) Matthias Mayer, Austria, 1:24.44.

    2. (16) Beat Feuz, Switzerland, 1:24.57.

    3. (7) Kjetil Jansrud, Norway, 1:24.62.

    4. (10) Blaise Giezendanner, France, 1:24.82.

    5. (9) Aksel Lund Svindal, Norway, 1:24.93.

    6. (3) Vincent Kriechmayr, Austria, 1:25.13.

    7. (17) Dominik Paris, Italy, 1:25.18.

    8. (12) Andreas Sander, Germany, 1:25.21.

    U.S. Finishers

    14. (21) Ryan Cochran-Siegle, United States, 1:25.72.

    24. (31) Jared Goldberg, United States, 1:26.49.

    Women's Slalom
    Final Ranking
    (Run 1; Run 2 in parentheses)

    1. Frida Hansdotter, Sweden, (2, 49.09; 2, 49.54), 1:38.63.

    2. Wendy Holdener, Switzerland, (1, 48.89; 5, 49.79), 1:38.68.

    3. Katharina Gallhuber, Austria, (9, 50.12; 1, 48.83), 1:38.95.

    4. Mikaela Shiffrin, United States, (4, 49.37; 3, 49.66), 1:39.03.

    5. Anna Swenn-Larsson, Sweden, (3, 49.29; 10, 50.32), 1:39.61.

    6. Nina Haver-Loeseth, Norway, (5, 49.75; 11, 50.41), 1:40.16.

    7. Bernadette Schild, Austria, (8, 49.89; 9, 50.29), 1:40.18.

    8. Katharina Liensberger, Austria, (10, 50.43; 8, 50.14), 1:40.57.

    Other U.S. Finishers

    36. Megan McJames, United States, (38, 54.22; 39, 55.06), 1:49.28.

    42. Alice Merryweather, United States, (49, 58.68; 38, 54.89), 1:53.57.

    NR. Resi Stiegler, United States, DNF first run.

    ___

    CROSS-COUNTRY SKIING
    Men's 15km Freestyle

    1. Dario Cologna, Switzerland, 33:43.9.

    2. Simen Hegstad Krueger, Norway, 34:02.2.

    3. Denis Spitsov, OA Russia, 34:06.9.

    4. Martin Johnsrud Sundby, Norway, 34:08.8.

    5. Maurice Manificat, France, 34:10.9.

    6. Hans Christer Holund, Norway, 34:18.4.

    7. Alex Harvey, Canada, 34:19.4.

    8. Marcus Hellner, Sweden, 34:22.6.

    U.S. Finishers

    21. Scott Patterson, United States, 35:28.0.

    41. Erik Bjornsen, United States, 36:28.6.

    48. Noah Hoffman, United States, 36:45.2.

    74. Tyler Kornfield, United States, 38:17.9.

    ___

    FIGURE SKATING
    Men's Short Program
    (Top 24 advance)

    1. Yuzuru Hanyu, Japan, 111.68.

    2. Javier Fernandez, Spain, 107.58.

    3. Shoma Uno, Japan, 104.17.

    4. Jin Boyang, China, 103.32.

    5. Dmitri Aliev, OA Russia, 98.98.

    6. Patrick Chan, Canada, 90.01.

    7. Adam Rippon, United States, 87.95.

    8. Mikhail Kolyada, OA Russia, 86.69.

    9. Michael Brezina, Czech Republic, 85.15.

    10. Keegan Messing, Canada, 85.11.

    11. Jorik Hendrickx, Belgium, 84.74.

    12. Vincent Zhou, United States, 84.53.

    13. Alexei Bychenko, Israel, 84.13.

    14. Misha Ge, Uzbekistan, 83.90.

    15. Cha Junhwan, South Korea, 83.43.

    16. Brendan Kerry, Australia, 83.06.

    17. Nathan Chen, United States, 82.27.

    18. Daniel Samohin, Israel, 80.69.

    19. Yan Han, China, 80.63.

    20. Keiji Tanaka, Japan, 80.05.

    21. Deniss Vasiljevs, Latvia, 79.52.

    22. Moris Kvitelashvili, Germany, 76.56.

    23. Matteo Rizzo, Italy, 75.63.

    25. Julian Zhi Jie Yee, Malaysia, 73.58.

    26. Chafik Besseghier, France, 72.10.

    27. Denis Ten, Kazakhstan, 70.12.

    28. Michael Christian Martinez, Philippines, 55.56.

    29. Felipe Montoya, Spain, 52.41.

    30. Yaroslav Paniot, Ukraine, 46.58.

    ___

    FREESTYLE SKIING
    Women's Aerials
    Finals
    Jump 1

    1. Hanna Huskova, Belarus, 94.15 (Q).

    2. Mengtao Xu, China, 91.00 (Q).

    3. Alla Tsuper, Belarus, 90.82 (Q).

    4. Kong Fanyu, China, 89.77 (Q).

    5. Alexandra Orlova, OA Russia, 89.28 (Q).

    6. Zhang Xin, China, 87.25 (Q).

    7. Liubov Nikitina, OA Russia, 85.68 (Q).

    8. Madison Olsen, United States, 85.36 (Q).

    9. Laura Peel, Australia, 85.05 (Q).

    10. Kiley McKinnon, United States, 80.95.

    11. Kristina Spiridonova, OA Russia, 57.64.

    12. Danielle Scott, Australia, 57.01.

    Jump 2

    1. Kong Fanyu, China, (4, 89.77; 1, 97.29) 97.29 (q).

    2. Zhang Xin, China, (6, 87.25; 2, 94.11) 94.11 (q).

    3. Laura Peel, Australia, (9, 85.05; 3, 85.65) 85.65 (q).

    4. Hanna Huskova, Belarus, (1, 94.15; 4, 85.05) 94.15 (q).

    5. Alla Tsuper, Belarus, (3, 90.82; 5, 84.00) 90.82 (q).

    6. Madison Olsen, United States, (8, 85.36; 6, 83.23) 85.36 (q).

    7. Liubov Nikitina, OA Russia, (7, 85.68; 7, 80.01) 85.68.

    8. Alexandra Orlova, OA Russia, (5, 89.28; 8, 61.25) 89.28.

    9. Mengtao Xu, China, (2, 91.00; 9, 59.25) 91.0.

    Medal Jump

    1. Hanna Huskova, Belarus, 96.14.

    2. Zhang Xin, China, 95.52.

    3. Kong Fanyu, China, 70.14.

    4. Alla Tsuper, Belarus, 59.94.

    5. Laura Peel, Australia, 55.34.

    6. Madison Olsen, United States, 47.23.

    ___

    SKELETON
    Men
    Final Ranking

    1. Yun Sungbin, South Korea, 3:20.55.

    2. Nikita Tregybov, OA Russia, 3:22.18.

    3. Dominic Edward Parsons, Britain, 3:22.20.

    4. Martins Dukurs, Latvia, 3:22.31.

    5. Tomass Dukurs, Latvia, 3:22.74.

    6. Kim Jisoo, South Korea, 3:22.98.

    7. Axel Jungk, Germany, 3:23.60.

    8. Christopher Grotheer, Germany, 3:24.05.

    U.S. Finishers

    11. Matthew Antoine, United States, 3:24.39.

    16. John Daly, United States, 3:25.35.

    ___

    SNOWBOARD
    Women's Snowboard Cross
    Quarterfinals
    Heat 1

    1. Alexandra Jekova, Bulgaria (Q).

    2. Eva Samkova, Czech Republic (Q).

    3. Nelly Moenne Loccoz, France (Q).

    4. Zoe Gillings, Britain.

    5. Alexandra Hasler, Switzerland.

    NR. Vendula Hopjakova, Czech Republic, DNS.

    Heat 2

    1. Lindsey Jacobellis, United States (Q).

    2. Tess Critchlow, Canada (Q).

    3. Charlotte Bankes, France (Q).

    4. Lara Casanova, Switzerland.

    NR. Mariya Vasiltsova, OA Russia, DNF.

    NR. Zoe Bergermann, Canada, DNF.

    Heat 3

    1. Chloe Trespeuch, France (Q).

    2. Kristina Paul, OA Russia (Q).

    3. Raffaella Brutto, Italy (Q).

    4. Jana Fischer, Germany.

    5. Meghan Tierney, United States.

    6. Faye Gulini, United States.

    Heat 4

    1. Michela Moioli, Italy (Q).

    2. Julia Pereira, France (Q).

    3. Belle Brockhoff, Australia (Q).

    4. Carle Brenneman, Canada.

    5. Zuzanna Smykala, Poland.

    6. Simona Meiler, Switzerland.

    Semifinals
    Heat 1

    1. Eva Samkova, Czech Republic (Q).

    2. Lindsey Jacobellis, United States (Q).

    3. Alexandra Jekova, Bulgaria (Q).

    4. Tess Critchlow, Canada.

    5. Nelly Moenne Loccoz, France.

    NR. Charlotte Bankes, France, DNF.

    Heat 2

    1. Michela Moioli, Italy (Q).

    2. Chloe Trespeuch, France (Q).

    3. Julia Pereira, France (Q).

    NR. Kristina Paul, OA Russia, DNF.

    NR. Belle Brockhoff, Australia, DNF.

    NR. Raffaella Brutto, Italy, DNF.

    Final B

    1. Charlotte Bankes, France.

    2. Raffaella Brutto, Italy.

    3. Tess Critchlow, Canada.

    4. Nelly Moenne Loccoz, France.

    5. Belle Brockhoff, Australia.

    NR. Kristina Paul, OA Russia, DNF.

    Final A

    1. Michela Moioli, Italy.

    2. Julia Pereira, France.

    3. Eva Samkova, Czech Republic.

    4. Lindsey Jacobellis, United States.

    5. Chloe Trespeuch, France.

    6. Alexandra Jekova, Bulgaria.

    ___

    SPEEDSKATING
    Women's 5000

    1. Esmee Visser, Netherlands, 6:50.23.

    2. Martina Sablikova, Czech Republic, 6:51.85.

    3. Natalya Voronina, OA Russia, 6:53.98.

    4. Annouk Van der Weijden, Netherlands, 6:54.17.

    5. Ivanie Blondin, Canada, 6:59.38.6. Isabelle Weidemann, Canada, 6:59.88.

    7. Marina Zueva, Belarus, 7:04.41.

    8. Claudia Pechstein, Germany, 7:05.43.

    9. Misaki Oshigiri, Japan, 7:07.71.

    10. Jelena Peeters, Belgium, 7:10.26.

    11. Carlijn Schoutens, United States, 7:13.28.

    12. Nana Takagi, Japan, 7:17.45.