2018 Pyeongchang Olympics Medal Projections - NBC 10 Philadelphia
The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

The 2018 Olympic Winter Games in Pyeongchang

Every moment. Every medal. On every device.

2018 Pyeongchang Olympics Medal Projections

    Winter Olympics PyeongChang 2018 Medal Count
    Country
    Total
    1
    Norway
    13141138
    2
    Germany
    138728
    3
    Canada
    118928
    processing...

    NEWSLETTERS

    Medal projections for the 2018 Pyeongchang Winter Olympics, compiled from predictions by the staff of The Associated Press who cover each sport:

    ___

    ALPINE SKIING

    Men:

    Downhill

    Gold: Aksel Lund Svindal, Norway

    Silver: Beat Feuz, Switzerland

    Bronze: Hannes Reichelt, Austria

    Super-G

    Gold: Kjetil Jansrud, Norway

    Silver: Dominik Paris, Italy

    Bronze: Aksel Lund Svindal, Norway

    Combined

    Gold: Alexis Pinturault, France

    Silver: Justin Murisier, Switzerland

    Bronze: Marcel Hirscher, Austria

    Giant Slalom

    Gold: Marcel Hirscher, Austria

    Silver: Henrik Kristoffersen, Norway

    Bronze: Ted Ligety, United States

    Slalom

    Gold: Marcel Hirscher, Austria

    Silver: Henrik Kristoffersen, Norway

    Bronze: Stefano Gross, Italy

    Women:

    Downhill

    Gold: Lindsey Vonn, United States

    Silver: Sofia Goggia, Italy

    Bronze: Michelle Gisin, Switzerland

    Super-G

    Gold: Lara Gut, Switzerland

    Silver: Anna Veith, Austria

    Bronze: Tina Weirather, Liechtenstein

    Combined

    Gold: Mikaela Shiffrin, United States

    Silver: Federica Brignone, Italy

    Bronze: Wendy Holdener, Switzerland

    Giant Slalom

    Gold: Tessa Worley, France

    Silver: Viktoria Rebensburg, Germany

    Bronze: Mikaela Shiffrin, United States

    Slalom

    Gold: Mikaela Shiffrin, United States

    Silver: Wendy Holdener, Switzerland

    Bronze: Petra Vlhova, Slovakia

    Team Event

    Gold: Sweden

    Silver: France

    Bronze: Austria

    ___

    BIATHLON

    Men:

    10km Sprint

    Gold: Johannes Boe, Norway

    Silver: Martin Fourcade, France

    Bronze: Lukas Hofer, Italy

    12.5km Pursuit

    Gold: Martin Fourcade, France

    Silver: Johannes Boe, Norway

    Bronze: Ondrej Moravec, Czech Republic

    15km Mass Start

    Gold: Martin Fourcade, France

    Silver: Johannes Boe, Norway

    Bronze: Emil Hegle Svendsen, Norway

    20km Individual

    Gold: Johannes Boe, Norway

    Silver: Martin Fourcade, France

    Bronze: Quentin Fillon Maillet, France

    4x7.5km Relay

    Gold: Norway

    Silver: France

    Bronze: Germany

    Women:

    7.5km Sprint

    Gold: Laura Dahlmeier, Germany

    Silver: Kaisa Makarainen, Finland

    Bronze: Anastasiya Merkushyna, Ukraine

    10km Pursuit

    Gold: Kaisa Makarainen, Finland

    Silver: Anastasia Kuzmina, Slovakia

    Bronze: Laura Dahlmeier, Germany

    12.5km Mass Start

    Gold: Laura Dahlmeier, Germany

    Silver: Kaisa Makarainen, Finland

    Bronze: Anastasia Kuzmina, Slovakia

    15km Individual

    Gold: Laura Dahlmeier, Germany

    Silver: Nadezhda Skardino, Belarus

    Bronze: Darya Domracheva, Belarus

    4x6km Relay

    Gold: Germany

    Silver: Ukraine

    Bronze: Norway

    Mixed Biathlon Relay

    Gold: Norway

    Silver: France

    Bronze: Czech Republic

    ___

    BOBSLED

    Men:

    Two-man

    Gold: Francesco Friedrich, Germany

    Silver: Justin Kripps, Canada

    Bronze: Nico Walther, Germany

    Four-man

    Gold: Johannes Lochner, Germany

    Silver: Oskars Kibermanis, Latvia

    Bronze: Francesco Friedrich, Germany

    Women:

    Gold: Kaillie Humphries, Canada

    Silver: Elana Meyers Taylor, United States

    Bronze: Jamie Greubel Poser, United States

    ___

    CROSS-COUNTRY SKIING:

    Men:

    15km

    Gold: Martin Johnsrud Sundby, Norway

    Silver: Maurice Manificat, France

    Bronze: Iivo Niskanen, Finland

    50km

    Gold: Martin Johnsrud Sundby, Norway

    Silver: Matti Heikkinen, Finland

    Bronze: Alex Harvey, Canada

    4x10km relay

    Gold: Norway

    Silver: Finland

    Bronze: Sweden

    15x15 skiathlon

    Gold: Martin Johnsrud Sundby, Norway

    Silver: Alex Harvey, Canada

    Bronze: Johannes Hosflot Klaebo, Norway

    Sprint 1.5km

    Gold: Johannes Hosflot Klaebo, Norway

    Silver: Federico Pellegrino, Italy

    Bronze: Finn Krogh, Norway

    Team Sprint

    Gold: Norway

    Silver: Italy

    Bronze: Sweden

    10km

    Gold: Marit Bjoergen, Norway

    Silver: Charlotte Kalla, Sweden

    Bronze: Heidi Weng, Norway

    30km

    Gold: Marit Bjoergen, Norway

    Silver: Heidi Weng, Norway

    Bronze: Krista Parmakoski, Finland

    4x5km relay

    Gold: Norway

    Silver: Sweden

    Bronze: Finland

    7.5x7.5 Skiathlon

    Gold: Charlotte Kalla, Sweden

    Silver: Marit Bjoergen, Norway

    Bronze: Heidi Weng, Norway

    1.5km Sprint

    Gold: Maiken Caspersen Falla, Norway

    Silver: Jessica Diggins, United States

    Bronze: Stina Nilsson, Sweden

    Team Sprint

    Gold: Norway

    Silver: United States

    Bronze: Sweden

    ___

    CURLING

    Men:

    Gold: Canada

    Silver: Sweden

    Bronze: United States

    Women:

    Gold: Canada

    Silver: Britain

    Bronze: Olympic Athletes from Russia

    Mixed Doubles:

    Gold: China

    Silver: Canada

    Bronze: Switzerland

    ___

    FIGURE SKATING

    Men:

    Gold: Nathan Chen, United States

    Silver: Shoma Uno, Japan

    Bronze: Javier Fernandez, Spain

    Women:

    Gold: Evgenia Medvedeva, Olympic Athlete from Russia

    Silver: Alina Zagitova, Olympic Athlete from Russia

    Bronze: Kaetlyn Osmond, Canada

    Pairs

    Gold: Aliona Savchenko and Bruno Massot, Germany

    Silver: Su Wenjin and Han Cong, China

    Bronze: Meagan Duhamel and Eric Radford, Canada

    Dance

    Gold: Tessa Virtue and Scott Moir, Canada

    Silver: Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron, France

    Bronze: Maia Shibutani and Alex Shibutani, United States

    Team

    Gold: Canada

    Silver: United States

    Bronze: Olympic Athletes from Russia

    ___

    FREESTYLE SKIING

    Men:

    Aerials

    Gold: Maxim Burov, Olympic Athlete from Russia

    Silver: Anton Kushnir, Belarus

    Bronze: Oleksandr Abramenko, Ukraine

    Halfpipe

    Gold: David Wise, United States

    Silver: Torin Yater-Wallace, United States

    Bronze: Alex Ferreira, United States

    Moguls

    Gold: Mikael Kingsbury, Canada

    Silver: Matt Graham, Austria

    Bronze: Dmitiry Reiherd, Kazakhstan

    Skicross

    Gold: Marc Bischofberger, Switzerland

    Silver: Sergey Ridzik, Olympic Athlete from Russia

    Bronze: Kevin Drury, Canada

    Slopestyle

    Gold: Gus Kenworthy, United States

    Silver: Andri Ragettli, Switzerland

    Bronze: Oystein Braaten, Norway

    Women:

    Aerials

    Gold: Xu Mengtao, China

    Silver: Hanna Huskova, Belarus

    Bronze: Lydia Lassila, Australia

    Halfpipe

    Gold: Brita Sigourney, United States

    Silver: Maddie Bowman, United States

    Bronze: Cassie Sharpe, Canada

    Moguls

    Gold: Justine Dufour-Lapointe, Canada

    Silver: Perrine Lafont, France

    Bronze: Andi Naude, Canada

    Skicross

    Gold: Sandra Naeslund, Sweden

    Silver: Heidi Zacher, Germany

    Bronze: Fanny Smith, Switzerland

    Slopestyle

    Gold: Johanne Killi, Norway

    Silver: Jennie-Lee Burmansson, Sweden

    Bronze: Maggie Voisin, United States

    ___

    HOCKEY

    Men:

    Gold: Canada

    Silver: Sweden

    Bronze: Finland

    Women:

    Gold: Canada

    Silver: United States

    Bronze: Finland

    ___

    LUGE

    Men:

    Gold: Felix Loch, Germany

    Silver: Wolfgang Kindl, Austria

    Bronze: Dominik Fischnaller, Italy

    Women:

    Gold: Natalie Geisenberger, Germany

    Silver: Alex Gough, Canada

    Bronze: Erin Hamlin, United States

    Doubles

    Gold: Toni Eggert and Sascha Benecken, Germany

    Silver: Tobias Wendl and Tobias Arlt, Germany

    Bronze: Peter Penz and Georg Fischler, Austria

    Team Relay

    Gold: Germany

    Silver: United States

    Bronze: Canada

    ___

    NORDIC COMBINED

    Men:

    Individual Gundersen NH/10km

    Gold: Jan Schmid, Norway

    Silver: Akito Watabe, Japan

    Bronze: Graabek Joergen, Norway

    Individual Gundersen LH/10km

    Gold: Akito Watabe, Japan

    Silver: Eric Frenzel, Germany

    Bronze: Jan Schmid, Norway

    Team 4x5km

    Gold: Norway

    Silver: Germany

    Bronze: Finland

    ___

    SKELETON

    Men:

    Gold: Sungbin Yun, South Korea

    Silver: Martins Dukurs, Latvia

    Bronze: Tomass Dukurs, Latvia

    Women:

    Gold: Jacqueline Loelling, Germany

    Silver: Elisabeth Vathje, Canada

    Bronze: Tina Hermann, Germany

    ___

    SKI JUMPING

    Men:

    Normal Hill

    Gold: Andreas Wellinger, Germany

    Silver: Kamil Stoch, Poland

    Bronze: Richard Freitag, Germany

    Large Hill

    Gold: Kamil Stoch, Poland

    Silver Richard Freitag, Germany

    Bronze: Noriaki Kasai, Japan

    Team

    Gold: Germany

    Silver: Norway

    Bronze: Poland

    Women:

    Normal Hill

    Gold: Maren Lundby, Norway

    Silver: Katharina Althaus, Germany

    Bronze: Sara Takanashi, Japan

    ___

    SNOWBOARDING

    Men:

    Men's Big Air

    Gold: Max Parrot, Canada

    Silver: Mark McMorris, Canada

    Bronze: Yuki Kadono, Japan

    Halfpipe

    Gold: Ayumu Hirano, Japan

    Silver: Shaun White, United States

    Bronze: Scotty James, Austria

    Parallel Giant Slalom

    Gold: Andreas Prommegger, Austria

    Silver: Benjamin Karl, Austria

    Bronze: Nevin Galmarini, Switzerland

    Slopestyle

    Gold: Mark McMorris, Canada

    Silver: Red Gerard, United States

    Bronze: Darcy Sharpe, Canada

    Snowboardcross

    Gold: Alex Pullin, Austria

    Silver: Pierre Vaultier, France

    Bronze: Alessandro Haemmerle, Austria

    Women:

    Big Air

    Gold: Anna Gasser, Austria

    Silver: Reira Iwabuchi, Japan

    Bronze: Jamie Anderson, United States

    Halfpipe

    Gold: Chloe Kim, United States

    Silver: Cai Xuetong, China

    Bronze: Arielle Gold, United States

    Parallel Giant Slalom

    Gold: Ester Ledecka, Czech Republic

    Silver: Julia Dujmovits, Austria

    Bronze: Selina Joerg, Germany

    Slopestyle

    Gold: Jamie Anderson, United States

    Silver: Julia Marino, United States

    Bronze: Reira Iwabuchi, Japan

    Snowboardcross

    Gold: Michela, Moioli, Italy

    Silver: Lindsey Jacobellis, United States

    Bronze: Charlotte Bankes, France

    ___

    SPEEDSKATING

    Short Track:

    Men:

    500 meters

    Gold: Wu Dajing, China

    Silver: Sandor Liu Shaolin, Hungary

    Bronze: Samuel Girard, Canada

    1,000 meters

    Gold: Hwang Dae-heon, South Korea

    Silver: Sandor Liu Shaolin, Hungary

    Bronze: Sjinkie Knegt, Netherlands

    1,500 meters

    Gold: Hwang Dae-heon, South Korea

    Silver: Sjinkie Knegt, Netherlands

    Bronze: Charles Hamelin, Canada

    5,000 meter relay

    Gold: South Korea

    Silver: Canada

    Bronze: United States

    Women:

    500 meters

    Gold: Choi Min-jeong, South Korea

    Silver: Kim Boutin, Canada

    Bronze: Arianna Fontana, Italy

    1,000 meters

    Gold: Choi Min-jeong, South Korea

    Silver: Kim Boutin, Canada

    Bronze: Shim Suk-hee, South Korea

    1,500 meters

    Gold: Shim Suk-hee, South Korea

    Silver: Choi Min-jeong, South Korea

    Bronze: Kim Boutin, Canada

    3,000 meter relay

    Gold: South Korea

    Silver: China

    Bronze: Netherlands

    Long Track:

    Men:

    500 Meters

    Gold: Alex Boisvert-Lacroix, Canada

    Silver: Havard Lorentzen, Norway

    Bronze: Jan Smeekens, Netherlands

    1,000 Meters

    Gold: Kjeld Nuis, Netherlands

    Silver: Koen Verweij, Netherlands

    Bronze: Kai Verbij, Netherlands

    1,500 Meters

    Gold: Koen Verweij, Netherlands

    Silver: Kjeld Nuis, Netherlands

    Bronze: Joey Mantia, United States

    5,000 Meters

    Gold: Sven Kramer, Netherlands

    Silver: Ted-Jan Bloemen, Canada

    Bronze: Sverre Pedersen, Norway

    10,000 Meters

    Gold: Ted-Jan Bloemen, Canada

    Silver: Sven Kramer, Netherlands

    Bronze: Jorrit Bergsma, Netherlands

    Mass start

    Gold: Joey Mantia, United States

    Silver: Lee Seung-hoon, South Korea

    Bronze: Koen Verweij, Netherlands

    Team Trial

    Gold: Netherlands

    Silver: Norway

    Bronze: United States

    Women:

    500 Meters

    Gold: Nao Kodaira, Japan

    Silver: Lee Sang-hwa, South Korea

    Bronze: Brittany Bowe, United States

    1,000 Meters

    Gold: Nao Kodaira, Japan

    Silver: Brittany Bowe, United States

    Bronze: Jorien ter Mors, Netherlands

    1,500 Meters

    Gold: Miho Takagi, Japan

    Silver: Heather Bergsma, United States

    Bronze: Ireen Wust, Netherlands

    3,000 Meters

    Gold: Antoinette de Jong, Netherlands

    Silver: Ireen Wust, Netherlands

    Bronze: Ivanie Blondin, Canada

    5,000 Meters

    Gold: Claudia Pechstein, Germany

    Silver: Martina Sablikova, Czech Republic

    Bronze: Esmee Visser, Netherlands

    Mass Start

    Gold: Ivanie Blondin, Canada

    Silver: Francesca Lollobrigida, Italy

    Bronze: Heather Bergsma, United States

    Team Trial

    Gold: Japan

    Silver: Netherlands

    Bronze: United States